Ještě jste na Lipně nebyli ?
Pokud ano, určitě jste
něco přehlédli ...
Hotely, penziony,
autokempy, chaty,
restaurace, půjčovny ...
Jak je na Lipně právě teď ?
Co ukazují webové kamery ?
A jak bude zítra ?
12.0°C
Výlety, hotely, penziony,
restaurace, parkoviště,
půjčovny ...
Letecké foto, památky,
příroda, Lipno, sport,
turistika ...

Výlet na Plešné jezero, Plechý  

Pěšky Běžky   Není vhodná Nadmořská výška 1090 m.n.m. Délka výletu 7 km Převýšení 298 m Bookmark and Share
 Plešné jezero
Plešné jezero

Výlet na Plešné jezero je bezesporu jeden z nejhezčích a nejoblíbenějších v oblasti Lipna. Plešné jezero je nádherné a cesta k němu vede neporušenou divokou přírodou, kde je pořád na co se dívat. Větší část výletu půjdete po asfaltové cestě ale nudit se určitě nebudete. Chůzi v terénu Vám potom vynahradí Jezerní stezka a Kamenné moře. Cestou potkáte kromě Schwarzenberského plavebního kanálu také množství potoků, potůčků, bludných balvanů, prales a téměř metrové borůvkové keře.

Akvadukt na Rosbachu
Akvadukt na Rosbachu

Zastavte se určitě u akvaduktu, cestou kolem kanálu si všimněte, že díky optickému klamu místy Schwarzenberský kanál teče do kopce. Jezero je krásné a tajemné a podle pověsti bezedné (ve skutečnosti je největší hloubka jezera kolem 18 metrů). V jezerní stěně je navíc schovaný poklad, ke kterému se ale dostanete jen ve Velký pátek, kdy se skála otevírá. V jezeře prý žijí divoženky s rozcuchanými vlasy a červenou čepicí na hlavě. Nad jezerem je 14,5 metru vysoký pomník šumavského básníka Adalberta Stiftera postavený v letech 1876-1877 a samotné jezero je vlastně památník na dobu ledovou na Šumavě.

* Pohybujete se v těsné blízkosti státních hranic, přejít do Rakouska můžete kdekoli ale měli byste mít sebou buď občanský průkaz, nebo pas. Dobré jsou kvalitní boty a nabitý mobil.

 

 

Trasa výletu na Plešné jezeroZelená turistická značka

Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál

Převýšení 298m je bráno z Lázu k Plešnému jezeru, pokud vystoupíte k Pomníku A.Stiftera je celkové převýšení 528m, pokud budete pokračovat až na vrchol Plechého bude celkové převýšení 586m. O nějaký kilometr se také prodlouží celková délka trasy.

Začínáme na parkovišti v Nové Peci (Láz) (i když začít může každý podle libosti - třeba už na vlakovém nádraží) - každopádně je parkoviště poslední místo, kam se dostanete autem. Dál pokračuje cesta kolem posledních chalup Nové Pece až na rozcestí Raškov s první informační tabulí a prvním setkání se Schwarzenberským plavebním kanálem. Až si prohlédnete informační tabuli, dáte se směrem doprava proti proudu vody v kanále a pokračujete až na Rosbach, kde se kanál kříží s Koňským potokem a kde byl vybudován akvadukt.

Rosbach, akvadukt
Rosbach, akvadukt

Akvadukt je trochu schovaný v lese ale určitě stojí za to jít se k němu podívat. Schwarzenberský kanál teče podél cesty (viz. foto) a Koňský potok teče pod ním. Od akvaduktu pokračujeme dál směrem na Říjiště. Po cestě je před Říjištěm vpravo pod cestou malý "vodopád" tvořený Koňským potokem.

Říjiště - křižovatka a zároveň jediná možnost (krom Nové Pece), kde si můžete koupit něco dobrého k zakousnutí a k pití. Občerstvení U Šestáků má zvláštní kouzlo a atmosféru (není tady elektřina) a zejména pokud vyrazíte na Plešné pozdě na podzim nebo brzy na jaře, určitě Vám přijde vhod horký čaj nebo grog nebo ještě lépe - vynikající česneková polévka ;-)

Vodopád na Koňském potoce
Vodopád na Koňském potoce

Zastavte se tu i až půjdete zpět z Plešného a kupte si turistickou známku "Plešné jezero" - je na ní i nadmořská výška - aby Vám každý věřil, že jste tam byli. Zbývá už jen kousek po asfaltové cestě a na další křižovatce odbočíme vlevo, opustíme civilizovanou asfaltku a vydáme se přímo do hlubin lesa na Jezerní stezku.

Jezerní stezka

obtížná ale krásná část výletu. Obtížná není ani kvůli stoupání jako spíš kvůli terénu. Bude Vám připadat, že jdete korytem bývalého potoka po kluzkých a stále vlhkých kamenech.

Prales kolem Jezerní stezky
Prales kolem Jezerní stezky

Alespoň budte mít důvod na chvilku zastavit a rozhlédnout se. Kolem Vás je prales v původním složení tak, jak býval před intezivní těžbou dřeva s nádhernými buky a smrky. Na konci Jezerní stezky je další křižovatka - Pod kamenným mořem. Tady máte možnost výběru, kudy pokračovat dál. Kratší trasa vede přes Kamenné moře přímo k Plešnému jezeru, delší po žluté turistické značce Žluta turistická značkapak směrem na vrchol Plechý (1378 m.n.m.) odtud ke Stifterovu pomníku a zážitkovou stezkou Duch pralesa sestup k Plešnému jezeru. Jdeme tedy ke Kamennému moři.

 

 

Kamenné moře u Plešného jezera
Kamenné moře u Plešného jezera

Kamenné moře

je je místy až 40 m vysoké a má rozlohu kolem 6 hektarů. Je tvořeno balvany Plockensteinské žuly, které před sebou tlačil ledovec a tvoří přírodní hráz (morénu) Plešného jezera. Celé moře je porostlé klečí, smrky a borovicemi, břízou a borůvčím. Na pěšině přes Kamenné moře také uvidíte více než třímetrový měřák výšky sněhu - abyste si dovedli představit, jak to tu asi vypadá v zimě. Ale to už jsme skoro u prvního cile výletu na Plešné jezero.

Plešné jezero

 

Plešné jezero
Plešné jezero

Stačí už jen projít zábranou pro cyklisty a před Vámi je Plešné jezero v celé své kráse. Na prostranství na hrázi je několik dřevěných stolů a lavic pro odpočinek a osvěžení a malá dřevená vyhlídková plošina nad památným kamenem připomínajícím návštěvu prince Jana Nepomuka ze Schwarzenberku 13. srpna 1868 (bylo mu 8 let a z toho kamenu si prý jezero prohlížel). Jste v první zóně Národního parku, pohybovat se tedy můžete jen po značených stezkách (obejít jezero se nedá) a na Vaši ukázněnost bude dohlížet strážce parku, který tu má svoje stanoviště. Po odpočinku a osvěžení můžete vyrazit na zážitkovou stezku Duch pralesa, která Vás zavede 200 metrů nad jezero k pomníku Adalberta Stiftera.

Zážitková stezka Duch pralesa

Duch pralesa
Duch pralesa

1. vstup na stezku je na vlastní nebezpečí.
2. výstup je fyzicky dost namáhavý (převýšení kolem 230 metrů), obtížný terén.

Ano - Duch pralesa není pro každého a pokud tuhle stezku absolvujete, určitě na to jen tak nezapomenete ;-) (Na jedné straně pomníku A.Stiftera je nápis "Na tomto trávníku, u této vody, bije srdce lesa" - až budte nahoře u pomníku i Vaše srdce na tomto místě bude bít;-)

 

 

 

Až budete u pomníku, vzpomeňte si na kameníky, kteří pomník stavěli - jak nejprve vyrazili na tříhodinovou cestu do práce, jak stejnou stezkou kterou jste právě absolvovali nosili jídlo ke své chatě, jak asi bylo v noci v lese u Plešného jezera, jakou asi měli žízeň, když šli na pivo až do německého Lackenhäuser což je vzdálenost asi jako do Nové Pece. Navíc od zastřelení posledního šumavského medvěda vzdušnou čarou necelých 7 km odsud uplynulo pouhých 20 let - a kdo mohl vědět, že byl skutečně poslední ? Poslední medvědí stopa na Šumavě byla údajně nalezena v roce 1875 a podle vyprávění prášilských pamětníků byly nalézány medvědí stopy ještě koncem 19. století.

Pomník je vysoký 14,5 metru a byl postaven v letech 1876 - 1877 na zadání Vídeňského spolku pěti kameníky (Josefem Paleczkem z Jeleních Vrchů, který si vybral své čtyři spolupracovníky: Johanna a Franze Saumera, Josefa Schröderera a Franze Stinyho). V květnu 1876 se kameníci dali do práce. Z Jeleních Vrchů vyšli ve čtyři hodiny ráno a po třech hodinách chůze po jezerní pěšině došli na staveniště. Jídlo na celý týden si nechali vždy v pondělí dovážet až k jezeru na dvoukolové káře do níž byl zapřažen vůl a od jezera si vynesli jídlo nahoru na Jezerní stěnu. Nejdříve si postavili chatu, kde bydleli vždy celý týden. "Chata byla velmi nízká a úzká a tak byl každý rád, když jí mohl ráno opustit." Za základ obelisku posloužil jeden velký balvan na Jezerní stěně. "Ačkoliv měli vypůjčeny dvě kladky z tuhových dolů v Černé, trvala doprava tohoto základního kamene na místo po dřevěných kolejích šestnáct dnů." Pak si pořídili dřevěné profily pomníku a podle nich přitesávali jednotlivé kameny. Pracovali denně od východu do západu slunce, ale "mnohdy sestupovali do Lackenhäuser, dolů k Rosenbergerovi na holbu bavorského piva."

Pomník byl slavnostně odhalen 26.srpna 1877 a protože ho město Horní Planá jako dar odmítlo, byl věnován "veškerému obyvatelstvu Šumavy". Josef Paleczek se po celou stavbu obelisku neholil a tak při dokončení stavby měl dlouhý plnovous. Za stavbu dostal Josef Paleczek vyplaceno 1 500 zlatých a ten svým spolupracovníkům zaplatil za každý den jeden zlatý.V té době stála veka černého chleba deset krejcarů, takže to byl "velice dobrý výdělek." Na slavnosti teklo pivo proudem a také pět kameníků, co pomník stavěli, dostalo velký sud piva. Ti zůstali na Jezerní stěně ještě týden a oslavovali vydařené dílo. "Pivo se muselo vypít, aby náklad z kopce nebyl těžký." Každoročně pak společně všech pět kameníků vystupovali k pomníku, na místo "kde odvedli kus pořádné, tvrdé práce a vedli dobrodružný život." A když některý z nich zemřel, pak Franz Saumer vystoupil k pomníku a vybarvil černě počáteční písmena jeho jména která vytesali pod pomníkem. Protože ale všechny své spolupracovníky přežil, zemřel až v roce 1937, zůstaly jeho iniciály FS nezačerněné.

U pomníku (1320 m.n.m) je vyhlídková plošina. Od Stifterova památníku můžete pokračovat buď po žluté turistické značce Žluta turistická značkake Kučerově vyhlídce (1350 m.n.m) a dále na vrchol Plechý (1378 m.n.m.) a z Plechého pak dál po žluté značce Žluta turistická značkasestoupit na rozcestí "Pod kamenným mořem" a po zelené Zelená turistická značkazpět do Nové Pece, nebo se stezkou Duch pralesa vrátit zpět k Plešnému jezeru a celou trasu absolvovat zpět do Nové Pece.

Pokud si chcete výlet na Plešné jezero opravdu vychutnat, přijeďte na podzim. Od října do poloviny listopadu se Vám příroda odmění nádhernými barvami a cestou potkáme mnohem méně lidí.

 

Zajímavosti

  • Plešnému jezeru se dříve říkalo Balvanité - hladina jezera byla před vybudováním stavidla téměř o 3 metry níž, než je v současnosti a celý břeh byl lemován balvany, které jsou nyní z části pod vodou.
  • Jezero je pozoruhodné výskytem šídlatky ostnovýtrusné (Isoëtes echinospora), která má zde jedinou lokalitu výskytu v ČR stejně tak jako korýš skákavka (Heterocope saliens).
  • Díky zvýšenému přítoku fosfátů z povodí (téměř 10x více než do ostatních jezer) dominují ve vodě hlavně drobné zelené řasy (např. Monoraphidium sp.) a planktonní vláknité sinice (Pseudanabaena sp., Limnothrix sp.) a to je příčinou zeleného zabarvení vody v létě.
  • Poprvé Plešné jezero prozkoumal 6. června 1567 rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan a rožmberský kronikář Václav Březan zaznamenal, že Plešné jezero je dlouhé 240, široké 84 a hluboké 50 sáhů. Poznamenal také, že "z jezera vytéká potok, který dává tolik vody, že by stačila na dvě mlýnská kola."
  • Voda v Plešném jezeře je velmi chladná. V červenci má pouhé čtyři stupně Celsia a maximální teplota vody zde je do 14 °C v druhé polovině srpna. Jeden z pramenů z Jezerní stěny má stálou teplotu po celý rok + 3,5 °C.
  • Ledovec na Plešném, který kar, morénu a jezero "vybudoval" byl ze všech šumavských ledovců nejširší - až 1 km šířky.
  • Kar je ledovcový kotel, ve kterém vzniká ledovec, je utvářen destruktivní činností ledovcového tělesa, které zpětnou a hloubkovou erozí narušuje své podloží. Kar je hezky vidět na mapě výletu, když si zobrazení přepnete na Terénní, krásně uvidíte "díru", kterou ledovec do hory vyhloubil.
  • Moréna je termín, kterým se označuje kamenný val vzniklý ledovcovou činností. Morény jsou tvořeny převážně z materiálu, který se skládá z velkých balvanů až po malé jílové části. Moréna na Plešném je tzv. přední (zvaná též čelní či terminální), která vzniká v předpolí ledovce, který tlačí před sebou horninový materiál. Materiál se hromadí vlivem tlaku ledovce, který „ryje“ podloží, kde získává prvotní materiál. Přední moréna je z pravidla nejmocnější a nejlépe zachovanou. Po odtání ledovce je přední moréna často zachována jako hráz. Je poměrně časté, že se oblast za morénou, kde kdysi býval ledovec, začne zaplňovat vodou a vzniká tak hloubeno-hrazené jezero (zvané morénové jezero).
  • V r. 1911 byla na hrázi postavena Lucemburská chata, později majetek Klubu českých turistů. Po r. 1948 ji zabrala Pohraniční stráž a upravila ke svým účelům. Pohraniční stráž svoji budovu roty opustila, poté byla v r. 1989 zbořena.
  • Černokněžník Dr. Faust, který měl spolky s čertem, přišel jednou až k Plešenskému jezeru a nechal si od čerta postavit přes jezero most ze špendlíků, aby mohl jezero přejet tryskem.

Fotogalerie

Plešné jezero a okolí

 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
 Plešné jezero
Plešné jezero
Jezerní stěna nad Plešným jezerem
Jezerní stěna nad
Plešným jezerem
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Křižovatka Rosbach, akvdukt
Křižovatka Rosbach, akvdukt
Křižovatka Rosbach, akvdukt
Křižovatka Rosbach, akvduktl
Prales kolem jezerní stezky
Prales kolem jezerní stezky
Vodopád na Koňském potoce
Vodopád na Koňském potoce
Podzimní zátiší
Podzimní zátiší
Jezerní stezka
Jezerní stezka
Na jezerní stezce
Na jezerní stezce
Bludný balvan
Bludný balvan
Solitér na podzim
Solitér na podzim
Solitér v létě
Solitér v létě
Jezerní stezka
Jezerní stezka
Smíšený les na Plešném
Smíšený les na Plešném
Kamenné moře
Kamenné moře
Kamenné moře
Kamenné moře
Výhled z kamenného moře na Horní Planou
Výhled z kamenného moře na Horní Planou
Kamenné moře
Kamenné moře
Kamenné moře
Kamenné moře
Plešné jezero
Plešné jezero
Plešné jezero
Plešné jezero
Zátiší na Plešném
Zátiší na Plešném
Odpočinek na Plešném jezeře
Odpočinek na Plešném jezeře
Kamenné moře
Kamenné moře
Koňský potok
Koňský potok

 

Ubytování  Stravování   Služby

Ubytování


 

Stravování


 

Služby© 2017 Daniel Selucký info@lipensko.org