Ještě jste na Lipně nebyli ?
Pokud ano, určitě jste
něco přehlédli ...
Hotely, penziony,
autokempy, chaty,
restaurace, půjčovny ...
Jak je na Lipně právě teď ?
Co ukazují webové kamery ?
A jak bude zítra ?
12.0°C
Výlety, hotely, penziony,
restaurace, parkoviště,
půjčovny ...
Letecké foto, památky,
příroda, Lipno, sport,
turistika ...

Výlet na Vítkův hrádek 

Pěšky     Není vhodná Nadmořská výška 1035 m.n.m. Délka výletu 7 km Převýšení 310 m Bookmark and Share

 

Sv.Tomáš a Vítkův Hrádek z letadla
Sv.Tomáš a Vítkův Hrádek z letadla

Výlet na Vítkův hrádek na Svatém Tomáši se Vám určitě bude líbit. Jednak je z hrádku nádherný výhled na celé Lipno a Alpy ( je to 3. nejvýše položený hrad v ČR), svezete se převozem, uvidíte krásný kostelík na Svatém Tomáši a navíc je zřícenina opředena mnoha pověstmi, vyvěráním zemské energie.

Výlet si můžete prodloužit o naučnou stezku "Svatý Tomáš" na které se dozvíte spoustu zajímavých informací o pěstování a obnově lesa. Krom toho se při návratu můžete zajet podívat do Přední Výtoně a dále na přehradu do Lipna nad Vltavou.

 

Mapa je jen orientační - na skutečný výlet si raději kupte kvalitní turistickou mapu třeba v některém infocentru

 

Trasa výletu na Vítkův Hrádek

Varianty ze směru od převozu Frymbuk - Frýdava jsou dvě - pěšky cca 7 km po žluté turistické značce Žlutá turistická značka nebo autem až na Svatý Tomáš ke kostelíku a odsud jen cca 300m ke zřícenině hrádku s rozhlednou. Jeden z výletů do přírody, který se dá pohodlně absolvovat autem až skoro na místo :-)

Vítkův Hrádek
Vítkův Hrádek

Cesta vede po žluté značce lesem z Frýdavského přístaviště převozu na Křižovatku "Pod Plešným" kde se napojuje na silnici do Pasečné. Po silnici dojdeme až na další křižovatku Uhliště, kde se k "naší" žluté turistické značce přidá červená, po které vede stezka na Vítkův Hrádek z Přední Výtoně. Kousek za křižovatkou Uhliště se můžete rovnou napojit na naučnou stezku "Svatý Tomáš" - až ke kostelu vede stejným směrem a po prohlídce hrádku se na ni můžete pohodlně vrátit a celý okruh dokončit.

První co nás na Svatém Tomáši čeká, je gotický farní a poutní kostel na Sv. Tomáši zasvěcený Kristovu utrpení. V jeho blízkosti se dá zaparkovat (nechat kola) a dále je poměrně prudké stoupání k Vítkovu Hrádku.

Kostel Sv.Tomáše
Kostel Sv.Tomáše

Vítkův Hrádek má v současnosti pronajaté občanské sdružení, které se stará o jeho opravy a díky jemuž je také uvnitř věže vybudována rozhledna. Vstup na rozhlednu je symbolický (30 Kč) a výhled do okolí je skutečně velkolepý.

Pokud se po návštěvě hrádku rozhodnete pokračovat po naučné stezce Svatý Tomáš (abyste se dozvěděli něco zajímavého u šumavském lese) prodloužíte si trasu o cca 4 km a na původní žlutou značku po které jste přišli se napojíte opět na křižovatce Uhliště.

Pokud jste přijeli autem, můžete si přes obec Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou udělat výlet na Čertovu stěnu a k Čertovým proudům.

 

Zajímavosti

  • Vítkův Hrádek byl založen pravděpodobně v polovině 13. století Vítkem z Krumlova, první doložená zpráva o hradu se ale datuje až do r. 1347, kdy se připomíná podhradní kostel sv. Tomáše kdy už ho ale vlastnili Rožmberkové.
  • V roce 1394 tu byl údajně krátkodobě vězněn i král Václav IV.
  • V dřívějších dobách nebyl vrchol Vítkova Kamene zalesněn a hrad byl vidět z velké dálky a tak inspiroval třeba Adalberta Stiftera který sem zasadil děj své povídky Hvozd a román Vítek.
  • Ze zřícenin hradu prý vede tajná chodba k pokladu "nesmírné ceny" který je ale střežen "neznámou zlou bytostí" - zkuste se zeptat kastelána - třeba bude vědět víc.
  • V lesích pod hradem bývala zázračná studánka, jejíž voda uzdravila každého.
  • Po druhé světové válce se z okolí hradu stalo zakázané pásmo a vedle hradu vyrostla pohraniční hláska (dnes vysílač pro mobilní sítě). Až do roku 1998 hrad dále chátral a jen díky úsilí Občanského sdružení Vítkův Hrádek se hrádek postupně opravuje a dále už nechátrá.
  • Za příhodného počasí můžete z rozhledny vidět Alpy včetně Dachsteinu, Velkého Prielu a Watzmanu.
  • Les kolem Svatého Tomáše patří k nejstarším a nejpůvodnějším v oblasti Šumavy a funguje jako genová banka.

Fotogalerie

Vítkův Hrádek a okolí

Svatý Tomáš a Vítkův Hrádek z letadla
Svatý Tomáš a Vítkův Hrádek z letadla
Převoz Frymburk - Frýdava
Převoz Frymburk - Frýdava
Kostel na Svatém Tomáši
Kostel na Svatém Tomáši
Stezka od kostela ke hradu
Stezka od kostela ke hradu
Vítkův Hrádek
Vítkův Hrádek
Uvnitř věže
Uvnitř věže
 
Pohled na Lipno z rozhledny
Pohled na Lipno z rozhledny
 

 

Ubytování  Stravování   Služby

Ubytování


 

Stravování


 

Služby© 2017 Daniel Selucký info@lipensko.org