Ještě jste na Lipně nebyli ?
Pokud ano, určitě jste
něco přehlédli ...
Hotely, penziony,
autokempy, chaty,
restaurace, půjčovny ...
Jak je na Lipně právě teď ?
Co ukazují webové kamery ?
A jak bude zítra ?
12.0°C
Výlety, hotely, penziony,
restaurace, parkoviště,
půjčovny ...
Letecké foto, památky,
příroda, Lipno, sport,
turistika ...

Po stopách šumavských sklářů 

Pěšky Běžky   Není vhodná Nadmořská výška 800 m.n.m. Délka výletu 13 km Převýšení 72 m Bookmark and Share

 

Horní Planá
Horní Planá

Tenhle výlet Vás zavede do míst, kudy vedla železná opona a skláři a jejich domovy i hutě odsud zmizeli. Cestou "potkáme" Schwarzenberský plavební kanál, můžete navštívit muzeum Zvonková / GlöckelbergOdkaz v novém okně prohlížeče, svezete se převozem z Horní Plané do Bližší Lhoty, uvidíte krásný opravený kostel a obnovený hřbitov na Zvonkové.

 

 

Mapa je jen orientační - na skutečný výlet si raději kupte kvalitní turistickou mapu třeba v některém infocentru

 

Trasa výletu na Zadní Zvonkovou

Typická šumavská krajina kolem Zvonkové
Typická šumavská krajina kolem Zvonkové

Vyrazíme z Horní Plané k přístavišti převozu a necháme se převézt na pravý břeh Lipna do Bližší Lhoty. Za křižovatkou v Bližší Lhotě Vás zelená turistická značka Zelená turistická značka zavede mírným stoupáním do blízkosti Lhotského vrchu (884 m.n.m.). Po zelené pokračujeme dál mezi vrchem Lazebník (878 m.n.m.) a Huťským lesem. To už se pohybujete v místech, kde by Vás výlet v dobách železné opony mohl stát život. Následuje bývala osada Huťský Dvůr.

Huťský Dvůr (Hüttenhof)

Divoká příroda kolem Zvonkové
Divoká příroda kolem Zvonkové

Huťský Dvůr založil už počátkem 17.stol. Niclas Preyssler. Osada měla několik názvů (Planer Glashütten - Plánská huť, podle Horní Plané nebo také Kaltenbrunn - podle chladného pramene, který v těchto místech vyvěral ). Sklárna, vyráběla okenní terče a sklenice a zanikla roku 1715 kvůli nedostatku dřeva a poté zde byl zřízen panský dvorec. Znovu oživení přinesl až nově postavený Swarzenberský plavební kanál v r. 1792. Kníže Schwarzenberg zde patnácti dřevařům přidělil pozemky pro stavbu domů. Původní nevelká osada se postupně rozrostla, takže roku 1840 měla 57 domů a v nich 519 obyvatel. V Huťském dvoře vznikla i pobočka školy z blízké Zvonkové, původně fungující jen v zimním období, posléze celoročně. Roku 1890 měla ves 75 domů s 533 obyvateli, o osmnáct let později 76 domů a 536 obyvatel. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto, vesnice postupně vysídlena a v 60.letech zcela zanikla.

Josefův Důl (Josefsthal)

Poslední pozůstatek osídlení
Poslední pozůstatek osídlení

V těchto místech se k trase připojí Schwarzenberský plavební kanál podél kterého dojdete až do bývalé osady Josefův Důl o níž je první zmínka z roku 1720, kdy byla osídlena dřevaři. O 100 let později v roce 1822 zde Leopold Schnudermayer založil sklářskou huť na barevné sklo (vyrábělo se zde duté, tabulové, křišťálové a především lékárnické sklo). Huť fungovala s několika přestávkami až do roku 1930 kdy její provoz zastavila hospodářská krize. V době největšího rozmachu měla sklárna 180 zaměstnanců a vyvážela sklo do celého světa. Byla jednou z největších a nejlépe zařízených v čechách. V roce 1930 měla osada 22 domů a 118 obyvatel. Za 1.republiky vzniklo v Josefově dole středisko zimních sportů - v okolí bylo k dispozici několik skokanských můstků pro lyžaře i běžkařské trasy, turisté hojně využívali hraniční přechod Zvonková-Schöneben. Oblast kolem Zvonkové patřila v této době k turisticky vyhledávaným místům, a to nejen sportovci v zimě, ale i obdivovateli horské přírody v létě. Mezi ty druhé patřil i pražský spisovatel Johannes Urzidil Odkaz v novém okně prohlížeče( 1896 - 1970 ), který zde trávil letní měsíce v letech 1934-37 a spolu se svými přáteli poznával zdejší kraj. Budovy sklárny i ostatní zástavba byla zničena v 50.letech.

Zadní Zvonková (Glöckelberg)

Kostel v Zadní Zvonkové
Kostel v Zadní Zvonkové

Asi 1,5 km po zelené značce Zelená turistická značkadojdeme do bývalé osady Zadní Zvonková, kde je nově otevřeno muzeum Zvonková / Glöckelberg věnované spisovateli Johannesu Urzidilovi. Dále zde najdeme kostel svatého Jana Nepomuckého, který byl, stejně jako hřbitov, v nedávné době za pomoci rodáků z Německa opraven a znovu vysvěcen.

 


V Zadní Zvonkové se na křižovatce s asfaltovou silnicí déte vlevo po červené turistické značce Červená turistická značkapo silnici vedoucí do Přední Zvonkové. V Přední Zvonkvé opustíte červenou značku a na rozcestí se dáte doleva po neznačené silnici směrem na Bližší Lhotu a převozem zpět do Horní Plané.

Vezměte si sebou mapu - trasa je sice dobře značená a určitě nezabloudíte ale přijdete o romantické názvy kopců, potoků a lesů v okolí a nebudte tedy vědět že zrovna jdete třeba Medvědím lesem - proč se tak
asi jmenuje? ;-)

 

Zajímavosti

 • Skoro všechny zajímavosti jsem vyplýtval už v popisu trasy tak alespoň něco ...
 • Sklářství bylo na šumavě hodně rozšířeným řemeslem a s jeho pozůstatky se můžete setkat třeba v obci Lenora Odkaz v novém okně prohlížečenebo v obci Milná u Frymburka, kde se na práci sklářů Odkaz v novém okně prohlížečemůžete i podívat a také si něco hezkého skleněného koupit. • Šumava - originální produktZajímavé ukázky ruční práce se sklem můžete také vidět v rámci Dnů evropské kultury, které bývají pořádány v září. Můžete vidět výrobu skleněných vinutých perel Odkaz v novém okně prohlížečea výrobků z nich. Těmto perlám byla udělena značka "Šumava - originální produkt". Pokud chcete vidět perly a další výrobky v rámci Dnů evropské kultury, sledujte Kalendář akcí. • V infocentru na náměstí v Horní Plané si můžete koupit zajímavou knížku o historii Zvonkové a okolních osad : p.Stanislav Jagr: Historie jedné Šumavské obce Zvonková.
 • Až půjdete ze Zvonkové do Bližší Lhoty po té "obyčejné asfaltce" tak půjdete po jedné z větví Zlaté (Solné) stezky z Pasova po které se chodilo už v první polovině 14. století.
 • Název Zvonková má prý čtyři možná vysvětlení:
  1. podle tvaru kopců v jejím okolí (kníže Jan Kristián I. z Eggenbergu)
  2. podle květin zvonků rostoucích kolem Zvonkové (kníže Jan Kristián I. z Eggenbergu)
  3. podle zvonků a zvonců soumarských karavan přepravujících zboží po Zlaté stezce mezi Čechami a Rakousy
  4. podle zvonu, který tu nechali Švédové v době 30 leté války protože se jim bořil vůz do bláta a který byl podle pověsti nalezen při opravě cesty nebo vyhrabán dobytčetem pasoucím se na louce

Fotogalerie

Zadní Zvonková a okolí

Horní Planá
Horní Planá
Jízda převozem je také zážitek
Jízda převozem je také zážitek
Typická šumavská krajina kolem Zvonkové
Typická šumavská krajina kolem Zvonkové
Divoká příroda kolem Zvonkové
Divoká příroda kolem Zvonkové
Nádherné výhledy na Šumavu
Nádherné výhledy na Šumavu
Zbytky původního osídlení
Zbytky původního osídlení
Kostel v Zadní Zvonkové
Kostel v Zadní Zvonkové
Interiér kostela v Zadní Zvonkové
Interiér kostela v Zadní Zvonkové
Kostelní zvony
Kostelní zvony
Pozůstatek působení pohraniční stráže
Pozůstatek působení
pohraniční stráže
Kostel v Šumavském počasí
Kostel v Šumavském počasí
Překvapivé zákoutí :-)
Překvapivé zákoutí :-)
Pohled na Jenišov cestou zpět
Pohled na Jenišov cestou zpět
Pohled na H.Planou cestou zpět
Pohled na H.Planou cestou zpět
Rybářské zákoutí
Rybářské zákoutí

 

Ubytování  Stravování   Služby

Ubytování


 

Stravování


 

Služby© 2017 Daniel Selucký info@lipensko.org